Ekonomi

Borsa İstanbul haftaya yükselişle başladı

Investing.com – BİST 100Endeksin pozitif açılmasının ardından gün uzunluğu yukarı yönlü ivmesini koruyarak 5.000 seviyesine geri döndü.

BIST 100, son saate %3’e yakın fiyat artışıyla 5.060 puan seviyesinden girdi. Endeksteki artışın büyük kısmı günün ilk yarısında geldi. Öğleden sonra ortalama 5.040’ta yatay seyreden endeks, kapanışa doğru yönünü hatasız çevirdi.

Bugün Borsa İstanbul’daki yükselişi destekleyen departmanlardan biridir. iletişim, bina, elektrikVe toplu taşıma oradaydı. Anın prestijiyle %1’in altına yükselirken eksik kalan bölüm yok TekstilVe yiyecekEn az yükselen segmentler oldu.

Bankalar bugün ise yüzde 2’nin üzerinde fiyat artışıyla borsayı taşıyan dalların tam ortasındaydı. En yenisiyle karşılaştırıldığında finans%2,35, Sanayi%2 ve hizmetşube fiyatlarında %3 artış gördü.

BİST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri arasında bugün en çok kazandıran hisseler %9 bandında yükseldi. GESAN, ZORLAMAVe SMRTGoldu. KZBGY, YYLGD, CCOLABIST 100’de ise yüzde 1’in altında kısmi düşüşle en çok değer kaybeden hisseler oldu.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır bugünün borsa yorumuyazdı:

Uluslararası piyasalarda Asya’da karışık seyreden kapanışın ardından Avrupa endeksleri gün boyu pozitif görünümünü sürdürdü. ABD endeksleri ise haftanın ilk saatlerinde düşüş eğilimi gösteriyor. Nasdak%1 düşerken S&P 500%0,5 düştü. Dow Jonesgüne düz başladı.

Author: Günay Caymaz

Borsa bilgileri, uygun fiyat, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan faydalı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu