Sağlık

Hastanelerde ‘potansiyel şüpheliler’ ‘gri kod’ ile tespit edilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, g Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Beyaz Reform çalışmalarıyla çok değerli düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Koca, önümüzdeki dönemde sağlıkta şiddetin nedenlerini ortadan kaldırmak için çaba göstereceklerini belirtti.

Bakan, “Şiddet birçok nedeni olan bir durumdur. En önemli nedenlerden biri de çalışma ortamıdır. Çalışma ortamlarını daha nitelikli ve hastalarımıza hizmet verebilir hale getirmek istiyoruz.” terimini kullandı.

‘Hastanelere gitme yükü azalacak’

Bu kapsamda hekimlerin hastalarına daha kaliteli zaman ayırabilmeleri için 32 bin sağlık çalışanının istihdam edildiğine işaret eden Koca, “Ayrıca hastanelere gelen hasta yükü de fazla, biz de hastaneler arasında bir geçiş planlamak istiyoruz” dedi. Bunu azaltmak için temel seviyenin güçlendirilmesi şartıyla her gün adımlar atılıyor.” dedi.

Hastanelere erken uyarı sistemi

Bakan Koca, hastane ortamlarını sağlıkta şiddetle mücadeleye yönelik düzenlemenin yanı sıra, şiddetin önlenmesine yönelik güvenlik önlemleri konusunda da İçişleri Bakanlığı ile iş birliği yaptıklarını ifade etti.

Bu kapsamda hastanelerdeki güvenlik personeli sayısını artırmayı planladıklarını ifade eden Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beyaz Kod’dan önce devreye girecek, ‘Gri Kod’ diyebileceğimiz bir erken uyarı sistemi üzerinde de çalışıyoruz. Bu öncü kodla özellikle şiddet ihtimalinin düşünüldüğü durumlarda polis, emniyet Hastanenin güvenlik görevlileri ve hastane yönetimi bilgilendirilecek. Bu süreçte hastanın hizmetine devam edilecek. “Risk konusunda bilgilendirileceğiz ancak Beyaz Kod’un devreye girmesi durumunda güvenlik görevlilerinin hastaneye gelişi devreye girecek. verildi. Sistemle amacımız şiddeti gerçekleşmeden önlemek, bunu bir ön alarm sistemi gibi düşünebilirsiniz.”

‘Kayıtlı’ kişi takip edilecek

Hastanelerde daha önce yaşanan şiddet olayları nedeniyle Beyaz veya Gri Kod verilen kişilere yönelik bazı uygulamaların sistemle birlikte geleceğini anlatan Koca, şöyle devam etti:

“Daha önce Gri Kod veya Beyaz Kod verilen bir kişi, bir sonraki dönemde hastaneye geldiğinde o hastaya tekrar Gri Kod verilecek. Yani bu hasta hizmet alacak ama güvenlik personeli de alacak. yönetimin kontrolü ve bilgisi altında olacaktır. Böylece alınan önlemlerle verilen hizmetin daha sadık olması sağlanacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu