Haber

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Varşova Ayaklanmasının kahramanca olduğunu söyledi

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 1944’te Alman kuvvetlerine karşı düzenlenen Varşova Ayaklanması’nın kahramanca olduğunu belirterek, “Ayaklanma sırasında 180 binden fazla başkent sakininin öldürüldüğünü ve katledildiğini asla unutmamalıyız” dedi. söz konusu.

Duda, Varşova Ayaklanması’nın 79. yıl dönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, ayaklanmaya katılan Polonya vatandaşlarının cesaretini övdü.

Ağustos ve Eylül ayları boyunca Varşova Ayaklanması ile ilgili etkinliklerin düzenleneceğini vurgulayan Duda, kahramanca direnişin anılacağını söyledi.

Söz konusu dönemde Varşova’da savunmasız, masum ve mazlum bir nüfusun bulunduğuna işaret eden Başkan Duda, “Ayaklanma sırasında 180 binden fazla başkent sakininin öldürüldüğünü ve katledildiğini asla unutmamalıyız.” terimini kullandı.

Ayaklanmanın özgür bir Polonya için yapıldığının altını çizen Duda, bu bedelin ülke için ödendiğini sözlerine ekledi.

İkinci Dünya Savaşı’nın en büyük operasyonlarından biri olarak fiyatlanan Varşova Ayaklanması, 1 Ağustos 1944’te başladı ve 2 Ekim 1944’te sona erdi.

Söz konusu dönemde birkaç günden fazla sürmeyeceği düşünülse de 2 ay süren ayaklanma Polonya halkı tarafından bir “kahramanlık destanı” olarak görülüyor.

mengenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu