Haber

Japonya’dan Myanmar’a 60 milyon dolarlık insani yardım

Japonya, askeri darbe sonrası gıda ve günlük ihtiyaçların karşılanması düşüncesinin devam ettiği Myanmar’a 60 milyon dolarlık insani yardım gönderecek.

Myanmar’da iki yıl önce ordunun ülke yönetimini devralmasından sonra uygulamaya konulan harika halin Şubat ayında 6 ay daha uzatılması insani krizi daha da kötüleştirdi.

Japon kamu televizyonu NHK’ya göre, Tokyo hükümeti Myanmar halkına yönelik insani yardıma hala acil ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Habere göre Japonya, Myanmar’a gıda, ilaç, altyapı ve sağlık hizmetlerini kapsayan 60 milyon dolarlık insani yardım gönderme kararı aldı.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa, ülkesinin insani krizin derinleştiği Myanmar’da halka yardım etmeye devam edeceğini belirtti.

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları ve ülkedeki siyasi gerilimin ardından 1 Şubat 2021’de yönetimi ele geçirdi.

Siyasi Tutuklulara Yardım Derneği’nin verilerine göre darbeden bu yana 282’si çocuk olmak üzere 2 bin 901 kişi hayatını kaybetti.

Darbeden bu yana 17 bin 525 kişi tutuklu bulunurken, 13 bin 719 kişi de cezaevlerinde tutuklu bulunuyor. Askeri mahkemeler 143 siyasi tutukluyu idama mahkum etti.

Birleşmiş Milletler uzmanlarına göre, darbeden bu yana en az 38.000 ev yıkıldı ve bunun sonucunda 1,1 milyon kişi yerinden oldu.

habercicekdagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu