Haber

Kira düzenlemesi mecliste gündemde

TBMM yeni dönemde yoğun bir çalışma dönemine girecek. Kıymetli malzemelerin kısa sürede hayata geçirilmesi planlanıyor. Bunlardan biri de kira sözleşmesi olacak.

GENİŞLETİLMİŞ YÖNETMELİK BEKLENİYOR

Kira artışını yüzde 25 ile sınırlandıran kararın süresi 1 Temmuz’da dolacak. Kira artışını sınırlayan düzenlemenin süresinin uzatılması bekleniyor.

3 YILA KADAR HAPİS

TRT Haber’in haberine göre kira uyuşmazlıklarında başka formüller masaya yatırılıyor. Adalet Bakanlığı çalışmalarını tamamladı. Buna göre, Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişiklikle, piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışı ile haksız kazanç elde edenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor. İki yıla kadar olan suçlarda tutuklama yapılamazken, üç yıl süreyle hakkında soruşturma açılan kiraların fahiş zamlarına neden olanlar da mahkemenin takdirine bağlı olarak tutuklu yargılanabilir. Bu yönetmelikle ilgili çalışmaların kısa süre içinde Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

ARABULUCUYA GİTMEDEN DAVA SÜRECİ BAŞLAMAZ

27’nci dönemde kabul edilen zorunlu arabuluculuk dönemi de Eylül ayında başlayacak. Buna göre, arabulucuya gidilmeden dava süreci başlatılamaz.

haber-derik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu