Haber

Rusya’dan Azerbaycan ve Ermenistan açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile başkent Moskova’da yaptığı üçlü görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Üçlü görüşme öncesinde Bayramov ve Mirzoyan ile başka farklı görüşmelerde bulunduğunu belirten Lavrov, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının vardığı anlaşmaların uygulanmasını ele aldıklarını ifade etti.

Lavrov, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış anlaşması konusunu da görüştüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Taraflar bu memorandum üzerinde çalışmaya başladılar ve diğer arabulucu ülkelerin katılımıyla bu mutabakat istişare ediliyor. Ermenistan ve Azerbaycan bakanları Washington’a gittiler. Her iki ülke liderleri bir hafta önce Brüksel’e gittiler. Tabii ki barış anlaşması üzerinde çalışmak temel dayanaktır, ancak ortaklarımız Bugün, sınırların belirlenmesi, ulaşım üzerindeki engellerin kaldırılması ve ekonomik temaslar ve Karabağ ve Ermenistan-Azerbaycan sınırlarında güvenlik durumunun iyileştirilmesi.

Önümüzdeki hafta başbakan yardımcılarının başkanlığında ulaşım bağlantılarıyla ilgili üçlü grup toplantısı yapılacağı bilgisini paylaşan Lavrov, görüşmeden olumlu bir sonuç alınmasını umduğunu paylaştı.

Bakan Lavrov, “Taraflar kesin bir anlaşmaya yakın. Rusya Federasyonu’nun danışman olarak katılımıyla, amaçların belirlenmesine ilişkin ikili komite toplantısı yapılması kararlaştırıldı. Her iki tarafı da getirmek mümkün oldu. barış anlaşması ve bazı unsurlarında ortak bir anlayışa daha yakın.” sözlerini kullandı.

dikmen-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu